ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Nje zberthim etimologjik i fjaleve greke!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
kanuni

avatar

Numri i postimeve : 1130
Join date : 10/06/2008

Character sheet
vissi: Lojra

MesazhTitulli: Nje zberthim etimologjik i fjaleve greke!   Mon Jun 30, 2008 12:42 am

Nje zberthim etimologjik i fjaleve greke
Cdo gje heret a vone do te shokje ne vendin e vet.
Populli shqiptar ka nje shprehje e cila thote;
Guri i rėndė nė vendin e vet
Le te rrjeshtojme pra disa fjale ketu ne trajtim etimologjik.

Nga pellazgjishtja
1-) heq.......... e bene ; ..........elko = terheq
2-) qaj ...........e bene ; .........kleo = qaj
3-) hepem......e bene ;...........epome = ndjek, perkulem
4-) pjek..........e bene ;...........peko = pjek
5-) dhjes........e bene ;...........qeso = pėgėr
6-) ki..............e bene ;...........kio = fekondoj
7-) rriell..........e bene ;............reo = rrjedh
8-) ziej...........e bene ;............zetho = vloj ( zesti = vape)
9-) miel..........e bene ;............a-meli-o = mjel
10-) jam.........e bene ;...........eime (ime) = jam
11-) kam........e bene ;........... exo (eko) = kam
__________________________


Oqeanos = (n)uk ke anė
xaos (kaos) = vjen nga fjala ha-ės = qe te perlan
skia, vjen nga fjala = hie-ja = hije, siluete
glossa-gloxa = gluha = gjuha
a-nip-sios= vjen nga = nip
lik-os =vjen nga = ujk-u=ulk-u = ujk
dhrakon= vjen nga dreq-i = dragoi
dhuri-os = vjen nga druri = dru, prej nga edhe dhris ( dhrasos)
niks, nikt-os = vjen nga =nata
il-os = vjen nga hell
lakana = lakra
thoraks =vjen nga = thurės, e thurur, nga roli i kraharorit per te mbrojtur.
simei-on = vjen nga shenjė
andhano = vjen nga = andė = anda = ėnda = ėndje
thira =vjen nga dera = porte
minis = vjen nga mėni-a = mėri=zemėrim
pirs-os = vjen nga prush ( pir, pirros =zjarr)
varvaros = vjen nga bėrr-bėrr ose vėrr-vėrr, sepse prapashtesa greke -os, nuk mungon kurre neper fjalet e formuara, pra kemi vėrrvėrr-os.Ose pėrr-pėrr-pėrr ( si bythe turtulli, qe flet shume dhe keq). Kjo fjale, perdoret per menyren e keqe te te folurit te greqishtes dhe latinishtes dhe jo, per te shenuar rracen. Varvaros ose barbare, quheshin ata qe nuk flisnin mire ato dy gjuhe, pra ne shenje ironie mbi quheshin bėrr-bėrr -ėt.
oasis = vjen nga = ujėsi = vend me ujė
mixos (mikos) = vjen nga = mykė
meli = vjen nga mjate
kak-os =vjen nga = i keq = kakė
tini = vjen nga = ti-nė, ti, ty
Vizantion (Bizant) = vjen nga = buza
Sikelia ( Siēilia) = vjen nga = si kali , ose si-kel-ia = koke kali. Ate forme ka Siēilia. Dikur, ēil i thoshin kalit, i cili ka shume sinonime me gjuhen shqipe, si gjoku, kulli= mėz, gjithashtu edhe ēil.
Vrindhison (Brindisi) = vjen nga = brin dashi.
Italianet thone ; te ngreme nje brinsidi, pra nje dolli.Por te mos harrojme se dollite ngriheshin me bri dikur, se ai ishte gota.
Kerkira = vjen nga = kėrcuri
Dhrepan-on = vjen nga drapėn (Dhrapani)
Mitilini == vjen nga = mut i lėnė
Avissinia (Abisinia) = vjen nga = avissos = a vith-os = pa fund; pa bythė sic e quanin Abisinine ne ate kohe. Pa vithe.
Dhirraqion = vjen nga = Dyrrhėzat, Dyrrėsi = Durrės
Odhiseus = vjen nga = udhė s`sheu = qe nuk e shihte rrugen.
Aqileus (Akili) = vjen nga = Aqilehti = aq i lehtė = Akili.
Agamemnon = vjen nga = Aqėmemėnt = kaq me mend, iteligjent.
Menelaos = vjen nga = Mendja e la
Eleni = vjen nga = e-lėna, e braktisura, qe e kane lene mende.
Aiaks = vjen nga = jakės = gjakės= vrases.
Palamidhis = vjen nga = pallė-madhi, shpikes i madh.
Kujtojme ketu se greket e kane shume te perhapur prapashtesen midhi sepse kemi edhe emrin e Arkimedit = Arqimidhi, Arqimidhi = kryemadhi, (arqi= koke=fillim=krye),pra inteligjent, sic themi ne sot; koke e madhe. Kurse greket kurre nuk thone sot per nje njeri iteligjent frazen ; megalo qefali=koke e madhe, pasi keshtu kuptojne nje koke me permasa te medha, jo nje njeri inteligjent.
Likomidhi = vjen nga =ujkmadhi.
Perseri doli prapashtesa midhi = madhi
Arqimidhi = vjen nga = arqi =krye = pra, Arqimidhi= kryemadhi.
Pitagoras = vjen nga = bythegjeri. Emrin e vertete e ka patur Aristokle.
Kassandhra = vjen nga = qe sheh enderra = ka sa enderra.
Dhe vertet roli i Kasandres ishte parashikimi, falli, shikimi i enderrave.
Midhia - vjen nga= e madheja = e madhja
Athina = vjen nga = e thėna
Poseidhon = vjen nga = e pati denė = atij i ra deti ne pjese.
Poseidoni ishte perendia e detit. Nje nga mallkimet e tij e zuri dhe Odisene qe u soll deteve duke mos gjetur rrugen e duhur per kthim.
Pallas = vjen nga = i pall (atij) = ia pret, ka imagjinate, etj.
Dhimitir = vjen nga = dheu - moter
Apollon = vjen nga = Ap udhen ( Ap ullen)
Edhe sot bashktingelloret ''dh'' dhe ''ll'' ne mes shqipetareve shepsh zevendesohen natyrshmerisht.
Zeus = vjen nga = za-ės = zėė-ės = zėmadhi, zėforti. Zeusi ishte perendia qe kishte rrufene ne duart e tij dhe ndeshkonte me rrufe.
Kelti = vjen nga = kielltet = keltet = blu si qielli
Ligurėt = vjen nga = ligurė = ligur, dobesuar
Tuskėt = vjen nga = dushkut(tė), ata te dushkut ( tė Dodonės)
Thrakes = vjen nga = te trashet = Traket
Iliri = vjen nga = tė lyrėt
Eoles = vjen nga = Eolėt= tė hollėt.
Iones (jonianėt) = vjen nga = jon-ėt, tanėt.
Dhories = vjen nga = dorėt = te forte, por, te rende.
Dhardhanes = vjen nga = dėrdėnėt = te forte e dėrdėnė.
Leleges = lelegėt = vjen nga = lejlek = te bardhe si lejlek.
Argjiei = argėt = vjen nga = te bardhet.
Ivires = iberėt = vjen nga = te gerėt = te gjerėt
Troes = vjen nga = trojanėt = trujanėt = ata jane plot tru.
Atridhet = vjen nga = atridėt = bijte e stergjysherve, atrėt = etėrit, atė=baba
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Nje zberthim etimologjik i fjaleve greke!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: .:: Mė Pranė Njėri-Tjetrit ::. :: Gjuha Shqipe-
Kėrce tek: