ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Sa shpenzohet nė reklama?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
kanuni

avatar

Numri i postimeve : 1130
Join date : 10/06/2008

Character sheet
vissi: Lojra

MesazhTitulli: Sa shpenzohet nė reklama?   Fri Nov 06, 2009 2:51 am


Sa shpenzohet nė reklama?
Microsoft, Dell, Apple e RIM janė prodhuesit udhėheqės pėr shumat e parave tė shpenzuara vjetore nė reklamim.
Nė faqet e internetit tė CNN janė publikuar shumat tė cilat kompanitė e mėdha nė industrinė e teknologjisė sė komunikimit dhe informimit shpenzojnė pėr tė arritur deri tek zemrat (dhe kuletat) e blerėsve tė tyre. Katėrshja udhėheqėse ėshtė Microsoft, Dell, Apple e RIM.

Sipas tė dhėnave tė paraqitura, Apple deri nė fund tė vitit nė reklamim do tė shpenzojė gjithsej gjysmė miliardė dollarė. Njė vit mė parė shpenzimet pėr kėtė qėllim kanė qenė 486 milionė, e nė vitin 2007 ato kanė qenė 467 milionė dollarė.

Megjithatė, gjysmė miliardi i Apple nuk duket aq shumė nėse merren parasysh shpenzimet e prodhuesve konkurrentė. Kėtė vit shpenzimet e Microsoft pėr reklamim do tė janė 1.4 miliardė dollarė, derisa Dell nė total do tė shpenzojė 811 milionė. RIM gjithashtu ėshtė lartė nė listė me 337 milionė dollarė.

Nė pikėpamje tė pėrqindjes nga fitimet e pėrgjithshme tė kompanisė, Apple pėr tė tetin vit me radhė zvogėlon pėrqindjen tė cilėn e ndan pėr reklama. Nė vitin 2001 kompania ndante gati 5% nga fitimit e pėrgjithshme, e sot ajo pėrqindje ėshtė 1.37%. Nga tė gjitha kompanitė e pėrmendura RIM nga pėrfitimet e pėrgjithshme ndan mė sė shumti, madje 3.6%. /Telegrafi/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Sa shpenzohet nė reklama?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ..:: INFORMATIKA ::.. :: Tė Rejat e Teknologjis-
Kėrce tek: