ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Manēester Junajted kampion i ri i Evropės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
kanuni

avatar

Numri i postimeve : 1130
Join date : 10/06/2008

Character sheet
vissi: Lojra

MesazhTitulli: Manēester Junajted kampion i ri i Evropės   Sat Jul 12, 2008 2:49 am

Manēester Junaitid, kampion i EuropesManēester Junaitid fitoi pėr herė tė tretė Ligėn e Kampioneve, nė njė ndeshje dramatike tė zhviluar nė “Luzhniki” tė Moskės, ku pas barazimit 1-1 nė 120 minuta lojė u deshėn 14 penallti pėr tė pėrcaktuar fituesin, ku “Djajtė e kuq” fituan 6-5 , falė portierit holandez Van der Sar, i cili priti gjuajtjen e Nikolas Anelka. Kristiano Ronaldo, i cili shėnoi edhe golin e Manēesterit, humbi edhe penalltinė, por falė gabimit tė pafalshėm tė Xhon Territ, ylli portugez u bė pėr herė tė parė fitues tė Ligės sė Kampioneve, ndėrsa trajneri Aleks Ferguson e fitoi atė pėr herė tė tretė.
Pjesa e parė foli pėr Manēesterit. Pas disa pasimesh nė krahun e djathtė tė sulmit tė Manēesterit, Pol Skols pasoi te Ues Broun, i cili krosoi nė zonėn e vogėl, Mikael Esien i Ēelsit kėrceu, por Ronaldo nga shtatė metra goditi nė kėndin e poshtėm tė portės. Goli i tetė pėr mirė yllin portugez nė Ligėn e Kampioneve dhe i 42-ti sezonal nė tė gjitha kompeticionet
Pesė minuta mė pas, nė tė 32, Ēelsi i pati tė gjitha mundėsitė pėr tė realizuar, kur Mikael Balak brenda zonės gjuajti me kokė, por portieri i Manēester Junaitid, holandezi Van der Sar reagoi nė mėnyrė perfekte.
Nė minutėn e 34, Tevez ishte pranė golit tė dytė, kur Tevez goditi nga rreth tetė metra me kokė, por ēeku Ēeh (mbush nesėr 26 vjeē) dėshmoi aftėsitė e tij tė rralla, kur grushtoi gjuajtjen e Karlitos, ashtu siē bėri edhe disa sekonda mė pas me gjuajtjen e Mikael Kerrik, pėr ta devijuar atė nė goditje kėndi.
Tevez pati njė tjetėr rast tė madh nė minutėn e 42-tė, kur argjentinasi nuk shfrytėzoi mundėsinė e artė, pas markimit tė keq nga ana e Klod Makeleles.
Nė tė 43’, gjermani Balak ekzekutoi nė mėnyrė tė shėmtuar njė goditje tė lirė nga 18 metra, duke humbur njė mundėsi tė mirė.
Por, kur dukej se Ēelsi ishte totalisht i ēoroditur, Frenk Lampard shfrytėzoi nė mėnyrė tė jashtėzakonshme rreshtimin e gabuar tė mbrojtjes sė Manēesterit.
Klod Makele goditi nga larg, topi u pėrplas nė shpinėn e Rio Ferdinand, dhe i kthyer direkt nė kėmbėt e Lampardit nė zonėn e rreptėsisė, mesfushori i Ēelsit nuk e pati tė vėshtirė tė mposhte Van der Sarin. 1-1 dhe loja hapet.
Nė pjesėn e parė Manēesteri tregoi mė shumė forcė dhe pati njė kontroll mė tė madh tė topit. Shkurt mund tė thuhet se nė 45 minutat e para pamė njė Manēester tė pafat, dhe njė Ēelsi me fat.
Nė pjesėn e dytė Ēelsi e nisi mė mirė takimin. “Blutė” ishin mė mirė tė vendosur nė fushė, patėn mė shumė iniciativė dhe e rrezikuan seriozisht.
Nė tė 55’, Mikael Esien goditi nga 23 metra, por topi pėrfundoi mbi traversė. Tri minuta mė pas, njė tjetėr Mikael, gjermani Balak goditi nga rreth 28 metra, por topi nuk pėrfundon nė kuadrat.
Dialgou i sulmit tė Ēelsit me prapavijėn e Manēesterit vazhdoi duke sjellė nė fokus Eshli Kol nė tė 61-tė. Disa goditje kėndi radhazi (64’ e 65’) pėr formacionin e izraelitit Avram Grant, tregoi qartė epėrsinė e klubit londinez.
Nė tė 68’ erdhi edhe dėmtimi i kapitenit tė Manēesterit, Rio Ferdinand, por mbrojtėsi vazhdoi me “shpirt nė dhėmbė” takimin. Mė pas i erdhi radha francezit tė Ēelsit, Klod Makelele tė dėmtohej, kur argjentinasi Tevez ndėrhyri keq nė lojėn pa top.
Nė minutėn e 78-tė, Didier Drogba goditi nga larg me njė diagonale tė fuqishme, por topi u pėrplas nė shtyllėn pingule. Ēelsi i pafat.
Presioni i bluve erdhi nė rritje, dhe nė tė 80’ sulmuesi nga Bregu i Fildishtė rrezikoi sėrish duke u shndėrruar nė njė rrezik potencial pėr kundėrshtarin. Ēelsi pati njė avantazh tė dukshėm nė goditjet nė portė.
Minuta e 87-tė prodhoi edhe njė moment historik pėr Rajan Gigs. Duke zėvendėsuar Pol Skols, Gigs realizoi edhe ndeshjen e tij tė 759-tė pėr fanellėn e Manēesterit, e duke kaluar legjendėn Sėr Bobi Ēarlton, duke qenė i vetmi lojtar me mė shumė ndeshje pėr Junaitid. Nėntėdhjetė minutat e kohės sė rregullt u mbyllėn nė barazim 1-1, pėr ta ēuar nė shtesat edhe mė emocionuese.
Lampard goditi shtyllėn nė minutėn e 4-t tė pjesės sė parė shtesė, ndėrkohė qė e dyta solli dhe kartonin e kuq tė Didier Drogba, pas njė sherri me Vidic tė Manēesterit. Tevez dhe Balak u ndėshkuan me kartonė tė verdhė. Fundi i takimit ishte emocionues, ku dhe trajnerėt realizuan ndėrrimet e fundit.
120 minutat pėrfunduan me rezultatin e barabartė 1-1 dhe ndeshja shkoi te gjuajtjet e penalltive, ndėrsa dy ekipet morėn nga katėr kartonė tė verdhė, plus tė kuqit tė Drogbasė.
I pari te penalltitė shkoi Tevez i Manēesterit, i cili mposhti Ēeh tė Ēelsit. Gjermani Balak pėr Ēelsin i pari: dhe 1-1. Mikael Kerrik pėr Manēesterin: 2-1. Braziliani Huliano Belleti pėr blutė: 2-2. Portugezi Kristiano Ronaldo pėr Manēesterin, por Petėr Ēeh grushtoi. Penalltia e dytė e humbur nga Ronaldo pas asaj me Barcelonėn. Lampard i saktė pėr Ēelsin: 2-3. Blutė nė avantazh. Hargrivs realizoi pėr Manēesterin: 3-3. Mbrojtėsi Eshli Kol pėr Ēelsin: 3-4, pavarėsisht se Van der Sar kuptoi krahun. Nani nė gjuajtjen e pestė pėr Manēesterin, i saktė: 4-4, por Ēelsi ka njė gjuajtje mė shumė. Kapiteni i Ēelsit, Xhon Terri te pika e bardhė. E pabesueshme, gjuan jashtė: 4-4. Anderson shėnon pėr Mancester: 5-4. Kalu pėr Ēelsin: 5-5. Beteja nga pika e bardhė nuk ka fund. Rajan Gigs pėr Manēester: 6-5. Nikolas Anelka pėr Ēelsin dhe gabon. Pret Van der Sar, Kristiano Ronaldo qan nė fushė. Trofeu i tretė pėr Manēesterin nė Ligėn e Kampioneve


MANĒESTERI
Rruga drejt trofeut
Faza e grupeve
Manēester-Sporting 2-1, 1-0
Manēester-Roma 1-0, 1-1
Manēester-Dinamo K. 4-0, 4-2
Raundi 1/8
Manēester-Lion 1-0, 1-1
Ēerekfinale
Manēester-Roma 1-0, 2-0
Gjysmėfinale
Manēester-Barcelona 1-0, 0-0
Finale
Ēelsi-Manēester 1-1
Me penallti Manēester fiton 6-5
FITUES
MANĒESTERI

15 fituesit e fundit
1993 Ol. Marseille
1994 Milan
1995 Ajax
1996 Juventus
1997 Borussia Dortmund
1998 Real Madrid
1999 Manchester United
2000 Real Madrid
2001 Bayern Munih
2002 Real Madrid
2003 Milan
2004 Porto
2005 Liverpool
2006 Barcelona
2007 Milan
2008 Manchester United
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Manēester Junajted kampion i ri i Evropės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: .:: Kendi Sportivė ::. :: Sporti Shqiptar-
Kėrce tek: