ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Jorgen Ēetaj, kampion Anglie pėr tė dytin vit radhazi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
kanuni

avatar

Numri i postimeve : 1130
Join date : 10/06/2008

Character sheet
vissi: Lojra

MesazhTitulli: Jorgen Ēetaj, kampion Anglie pėr tė dytin vit radhazi   Thu Jul 10, 2008 1:53 pm

Jorgen Ēetaj, kampion Anglie pėr tė dytin vit radhazi

Boks / Shqiptari gati pėr t‘u ndeshur pėr titullin e kampionit tė Britanisė sė Madhe


Pėr tė dytin vit radhazi, boksieri Jorgen Ēetaj ėshtė shpallur kampion i Anglisė pėr moshat e reja nė federatėn amatore, "Amatory Boxing Association". 17-vjeēari shqiptar ka mundur me lehtėsi nė finalen e zhvilluar nė Liverpul kundėrshtarin Rajan Aston, qė mban dy breza tė kampionit tė Anglisė nė peshėn super tė mesme. Qė nė minutėn e parė tė raundit tė parė, Ēetaj ka lėshuar njė tė majtė tė fuqishme, duke i treguar kundėrshtarit nga Birmingemi se kishte hyrė nė ring pėr ta mposhtur. Shqiptari ka fituar raundin e parė, duke grumbulluar 3 pikė, ndėrsa Aston asnjė. Sfida ka vazhduar me kampionin anglez, qė ka provuar tė vėrė nė vėshtirėsi Ēetajn, duke lėshuar njė ganxhė tė fuqishme me tė majtėn, por boksieri shqiptar nuk ėshtė dorėzuar dhe u kundėrpėrgjigj me njė tė majtė tė rrufeshme. Edhe ky raund do tė fitohej nga Jorgen Ēetaj, me rezultatin 5 me 2. Nė raundin tretė dhe tė fundit, duke treguar pjekuri, Ēetaj ka administruar minutėn e parė dhe nuk ėshtė hedhur aspak nė sulm. Kjo ka bėrė qė rivali i tij tė kėrkonte me dėshpėrim kontaktin fizik (edhe sepse ishte nė disavantazh me pikė), por Aston iu kushtua mė shumė sulmit sesa mbrojtjes. Pikėrisht kėtu pėrfiton talenti shqiptar i ringut, qė shfrytėzon mirė hapėsirat dhe e godet nė fytyrė kundėrshtarin: edhe nga ky raund, Ēetaj mbledh 5 pikė tė tjera.

Pėrmes emocioneve se ėshtė shpallur kampion i Anglisė pėr tė dytėn herė, ku e mbylli duelin me njė fitore tė pastėr prej 13 pikėsh, 17-vjeēari dukej tejet i lumtur. "Pėr mua fitimi i kėtij titulli pėr tė dytin vit radhazi do tė thotė shumė, si nė aspektin kombėtar po ashtu edhe nė atė ndėrkombėtar. Mbi tė gjitha mė ndihmon qė tė njihem si boksier kėtu nė Angli, por edhe mė gjerė", ėshtė shprehur Ēetaj gjatė njė interviste telefonike pėr "Shqip". Duke folur rreth duelit, ai tregon se hyri nė ring me njė dėmtim tė vogėl nė dorėn e djathtė, qė e kishte pėsuar gjatė stėrvitjes. Megjithatė, gjithēka shkoi sipas planit. Ēetaj nuk harron as vlerėsimet pėr paraqitjen e kundėrshtarit, tė cilin e cilėsoi si njė boksier tė mirė. "Rajan Aston ėshtė njė boksier me kualitet. U gėzova pamasė qė e munda dhe arrita pėr tė dytėn herė tė fitoj titullin e kampionit pėr ABA. Ishte njė duel qė e fitova pa shumė vėshtirėsi, mund tė them nė njė mėnyrė komode". Kjo fitore e rėndėsishme i jep atij shanse pėr tė qenė pjesėmarrės nė Lojėrat Olimpike 2012. Por, pėrpara se tė mbėrrij deri atje, Jorgen Ēetaj ka njė tjetėr sfidė tė rėndėsishme nė fund tė kėtij muaji, pėr tė cilėn thotė: "Federata Angleze e Boksit mė ka dėrguar njė letėr, ku mė kėrkon qė tė pėrfaqėsoj Anglinė nė kampionatin e boksit dhe tė ndeshem me kundėrshtarėt nga Irlanda, Skocia dhe Uellsi pėr titullin e kampionit tė Britanisė sė Madhe. Ky kompeticion do tė zhvillohet nė Skoci. Unė jam nė gjendje shumė tė mirė fizike, pasi gjatė tėrė kohės jam stėrvitur pėr ndeshjen e fundit qė pata. E kam shtuar stėrvitjen pėr tė shkuar atje dhe pse jo pėr tė fituar. Kėto tre javė nė vazhdim do tė jenė tė vėshtira pėr mua, pasi do tė mė duhet tė stėrvitem shumė". Kjo ishte fitorja e 14 radhazi pėr Jurgenin nė dy vjet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Jorgen Ēetaj, kampion Anglie pėr tė dytin vit radhazi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: .:: Kendi Sportivė ::. :: Sporti Shqiptar-
Kėrce tek: