ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Mendja..!!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
drini-89

avatar

Numri i postimeve : 147
Join date : 12/06/2008
Age : 28
Location : Pejė

MesazhTitulli: Mendja..!!   Thu Jun 12, 2008 2:38 am

Mendja (gre. nous, lat. mens, ang. mind, fra. esprit) ėshtė veprimtaria e trurit dhe nė veēanti, shkallėve tė vetėdijes si personaliteti, mendimi, dėshira, perceptimi, arsyeja, kujtesa, pėrfytyrimi, menēuria dhe emocioni. Megjithėse shumė lloje kafshėsh ndajnė me njeriun disa prej kėtyre aftėsive, emėrtimi ėshtė i lidhur zakonisht me qeniet njerėzore.

Ka shumė teori se ēfarė ėshtė mendja dhe si ajo funksionon tė cilat e kanė zanafillėn e tyre nė lashtėsinė greke me Platonin dhe Aristotelin, dhe nė filozofinė indiane. Teoritė parashkencore, qė ishin rrėnjosur nė teologji, pėrqendrohen nė marrėdhėnien mes mendjes dhe shpirtit, i cili hamendėsohet thelbi mbinatyror ose hyjnor i njeriut. Teoritė moderne, tė bazuara nė kuptimin shkencor tė trurit, e shikojnė mendjen si njė dukuri tė psikologjisė, dhe emėrtimi pėrdoret shpesh pak a shumė si bashkėemėrtim me ndėrgjegjen.

Ēėshtja me tė cilėn aftėsitė njerėzore pėrbėjnė mendjen ėshtė po ashtu shumė e debatueshme. Disa argumentojnė se vetėm funksionet mendore "tė larta" pėrbėjnė mendjen: veēanėrisht arsyeja dhe kujtesa. Nė kėtė pikėpamje emocionet si dashuria, urrejtja, frika, gėzimi janė mė shumė "primitive" apo varėsi e natyrės dhe duhet tė shihen si tė ndryshme nė natyrė ose prejardhjen e mendjes. Disa tė tjerė argumentojnė se ana arsyetore dhe emocionale e njeriut nuk mund tė ndahen, se ato rrjedhin nga e njėjta natyrė dhe prejardhje, dhe se ato duhet tė mendohen si pjesė e mendjes vetjake (individuale).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Peja-Online.Tk/
 
Mendja..!!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: .:: Shkenca ::. :: Psikologji-Sociologji-
Kėrce tek: