ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Kuzhinieri qė vezėn e zier e kthen nė tė pazier

Shko poshtė 
AutoriMesazh
kanuni

avatar

Numri i postimeve : 1130
Join date : 10/06/2008

Character sheet
vissi: Lojra

MesazhTitulli: Kuzhinieri qė vezėn e zier e kthen nė tė pazier   Sun Jun 15, 2008 12:38 pm

Kuzhinieri qė vezėn e zier e kthen nė tė pazier


Fizikani dhe kimisti francez Meet Herve njihet si njeriu qė mund ta kthejė njė vezė nė tė pazier. Specialiteti i tij ėshtė shkenca e gatimit. Pėr tė ēdo ushqim ėshtė njė pėrzierje kimike. Kur pėrbėrėsit aromatikė formohen nė sipėrfaqen e njė rostoje, ato janė rezultat i njė reaksioni kimik. Gjatė viteve interesimi nė reaksionet kimike ka sjellė mjaft zbulime. Ai ka zbuluar si ta kthejė njė vezė tė zier nė njė tė gjallė. “Kur veza gatuhet, molekulat e proteinės shpėshtjellohen dhe marrin molekulat e ujit. Pėr ta “ēgatuar” kėtė vezė, duhet tė ndahen molekulat e proteinės nga njėra-tjetra. Duke i shtuar produktit borohidrid, veza bėhet e lėngshme brenda tre orėve. Pėr ata qė duan ta provojnė nė shtėpi, vitamina C e luan shumė mirė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kuzhinieri qė vezėn e zier e kthen nė tė pazier
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: .:: Argėtim & zbavitje ::. :: Kuriozitete-
Kėrce tek: