ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Fenomeni "na bashkoi kėnga popullore"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
kanuni

avatar

Numri i postimeve : 1130
Join date : 10/06/2008

Character sheet
vissi: Lojra

MesazhTitulli: Fenomeni "na bashkoi kėnga popullore"   Sun Jun 15, 2008 4:01 am

Shumė prej kėngėtarėve tė muzikės sė lehtė kanė treguar se janė njė potencial i denjė edhe pėr ritmet popullore. Shpesh ata zgjedhin tė bashkėpunojnė me emra tė tjerė tė njohur nė kėtė zhanėr, qė duket se i ndihmon pėr tė kthyer njė faqe tė re nė kapitullin e muzikės sė tyre

Ka vetėm pak ditė, qė nė stacionet muzikore nė vend ėshtė lanēuar videoklipi mė i ri i kėngėtares seksi Zajmina Vasjari. Deri mė tani ajo ka preferuar qė t’u mėshojė fort ritmeve R&B, si dhe baladave. Ndryshe nga kėnga mė e fundit “Zarfe trėndafilash”, qė ka ardhur si njė bashkėpunim i saj me Ratin, ky i fundit njė emėr i njohur nė muzikėn popullore. “Qė nė fillim isha e bindur nė mendjen time se doja tė vija ndryshe. Pėr kėtė zgjodha njė kėngėtar qė ėshtė emėr shumė i njohur nė muzikėn popullore. Kjo ishte njė risi pėr mua, pasi kurrė mė parė nuk e kisha menduar qė do tė tentoja edhe nė kėtė linjė”, ėshtė shprehur ajo. Duket se kjo ishte dhe arsyeja qė, pėr tė ardhur nė pėrshtatje me stilin e kėngės, Zaji hoqi dorė nga zhveshjet e ekstravaganca, qė vėshtirė se mund tė pranohen tek stili popullor.

Ndonėse ėshtė ende njė vajzė e re nė moshė, ajo ka tentuar pak nga tė gjitha! Greta Koēi ka dėshmuar se nuk di tė thotė jo pėrpara eksperiencave tė reja muzikore. Nė festivalet pėr tė rinj, si “Top Fest”, “Mikrofoni i artė” apo dhe te “Kėnga magjike”, ajo ka kėnduar kryesisht kėngė me doza tė fuqishme ritmike. Ndėrsa jo pak herė ka provuar edhe nė stilin popullor, me kolazhe tė ndryshme nga zona e Shqipėrisė sė Mesme dhe ajo e Jugut. Njė i tillė ka qenė edhe bashkėpunimi me Indrit Mlikėn. Vetė Greta e ka cilėsuar kėtė si njė eksperiencė nga mė tė bukurat, qė duket se i krijoi mundėsi tė mėtejshme pėr ta marrė mė seriozisht edhe muzikėn popullore, ku kėngėtarja e ndjen veten tė plotėsuar.

Jo mė pak i suksesshėm, pėr tė mos thėnė qė ka bėrė bujėn mė tė madhe nė stacionet muzikore nė vend, ėshtė edhe bashkėpunimi i reperit Vagabondi me njė nga emrat mė tė shquar tė muzikės popullore, Hysni Zela. “Kosova e pavarur” erdhi jo vetėm nė sintoni me ngjarjen mė tė rėndėsishme nė historinė e Kosovės, por kjo ishte risi edhe pėr vetė kėngėtarin, i cili gjithnjė ka pėrzgjedhur ritme hip-popiste pėr tė pėrcjellė mesazhet sa aktuale, aq edhe jetike. “Unė gjithnjė pėrpiqem qė me tekstet e mia tė pėrēoj njė subjekt tė veēantė. Ishte hera e parė pėr mua qė bashkėpunoja me njė kėngėtar tė muzikės popullore, dhe me bindje mund ta cilėsoj si njė nga eksperiencat mė tė vyera. Pėr njė ngjarje tė tillė nuk mund tė mos zgjidhja njė emėr tė madh tė skenave shqiptare, si Hysni Zela, dhe pėr kėtė jam i lumtur, pasi dhe kėnga ėshtė pritur mjaft mirė”.

Dėshira pėr tė eksploruar nė diēka ndryshe e ka shtyrė edhe Rovena Stefėn qė tė lėrė pas baladat apo muzikėn e lehtė, pėr t’iu pėrkushtuar asaj popullore. Kėshtu, kėngėtarja bashkė me Altin Shirėn sollėn para pak kohėsh njė kolazh nga Shqipėria e Mesme. Edhe herė tė tjera Rovena ka ngjitur nė skenė, sidomos nė Kosovė, bashkėpunime me emra tė njohur tė muzikės popullore, si me Afrim Mushiqin, Mahmut Ferhatin e disa tė tjerė.

Shumė kėngėtarė tė njohur shqiptarė kanė treguar se guximi ėshtė mė i vlefshėm se gjithēka. Pasi afirmohen me muzikėn e lehtė, atė hip-pop apo baladė, ata nuk i rezistojnė dot tundimit pėr tė provuar edhe tek popullorja. Pėr kėtė zgjedhin kėngėtarė tė afirmuar nė kėtė zhanėr, me idenė e tė provuarit njė eksperiencė tė re, ashtu dhe pėr tė sjellė njė bashkėpunim ndryshe nė muzikėn shqiptare.
__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Fenomeni "na bashkoi kėnga popullore"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: .:: Hapėsira Muzikore ::. :: Muzika-
Kėrce tek: