ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Pse ngec kompjuteri? Disa shkaqe....

Shko poshtė 
AutoriMesazh
kanuni

avatar

Numri i postimeve : 1130
Join date : 10/06/2008

Character sheet
vissi: Lojra

MesazhTitulli: Pse ngec kompjuteri? Disa shkaqe....   Sat Jun 14, 2008 12:43 am

Ju ka ndodhur qe papritur kompjuteri tju ngece? Figura ngrin, mausi nuk punon, tastjera nuk punon, alt+ctrl+del nuk punon.
Dhe kjo ju ka detyruar ta fikni kompjuterin dhe rindizni prape.
Sa me shume te jete i ngarkuar kompjuteri me programe dhe skedare aq me e veshtire eshte te gjesh se kush pikerisht e shkakton ngrirjen e figures. E kam investiguar per nje kohe te gjate kete problem dhe po permend ketu disa shkaqe kryesore.

1. Trojane viruse kode malicioze (no koment).

2. Per nje kohe te gjate kompjuterit nuk i eshte bere skanim i diskut driverit C per fajlla te korruptuara si dhe nuk i eshte bere defragmentarizim.

3. Mungesa ne kompjuter e nje sistemi programi Firewall, ose perdorimi i tij keq si dhe konfiguracion i opsioneve gabim.

4. Nuk jane kontrolluar driverat e windowsit nese kane nevoje per update po ashtu edhe driverat e aksesoreve printer skaner dixhital kamera etj.

5. Perdorimi pa kujdes i pastruesave te regjistrit si spybot, regjistry cleaner, JV16 power tools duke bere pastrim pa kokecarje automatik dhe te pakontrolluar mire te skedareve qe do te hiqen.

6. Programe spiune qe kane penetruar ne kompjuter pa dijenine tuaj.

7. Pastrimi i driverit c manual (me maus) i skedareve te" tepert" dhe qe nuk duhen dhe qe heqja e ketyre skedareve behet shkak per destabilizimin e sistemit dhe krijon ngrirje te ekranit mosfunksion te mausit dhe tastjeres.

8. Nje pjese e serviseve qe funksionojne ne background si ato te programeve qe keni installuar vete ashtu dhe ato te mikrososftit mund te bien ne konflikt me programe te vecanta ose drivera te aksesoreve.

9. Memorja RAM e paafte te perballoje ngarkesen e programeve (shume ikona ne sistem tray aty ku eshte ora si dhe shume aplikacione te hapura ne windows). Si pasoje ajo vjen nje moment ska rezerva te lira. Rekomandohet upgrade duke blere modul memorjeje shtese i te njejtit tip dhe marke si ajo qe keni instaluar per te shtuar kapacitetet ne ram si dhe instalim i ndonje programi si rampage qe rigjeneron sektor te lire memorjeje.

10. Instalimi i programe Beta te cdo lloji i parekomandushem dhe me pasoja per nxjerrje mesazhesh gabimi dhe ngecje te kompjuterit.

11. Mania per te instaluar programe sa me te medhenj mbi 8 MB ku per keto lloj programesh gjithnje ka te ngjare te kene difekte per vete arsyen e thjeshte te volumit ne kod dhe mundesite ne gabime ne kod jane me te medhaja dhe e dyta programet e medhaja shtojne shume celsa ne regjistrin e kompjuterit dhe mund te behen shkak ketu jo vetem per ngadalsi te kompjuterit po edhe per ngecje(kujtoni per nje moment programin super te mufatur Real Player.

12. Mos berja update e shume programeve qe keni te instaluara. Kjo mund te kontrollohet automatikisht nepermjet sistemit Catch Up nga Download.com ku mund te skanoni komjuterin per te pare cilat programe kerkojne update.

13. Eshte per te ardhur keq po eshte fakt qe ngecja dhe bllokimi i kompjuterit vjen si shkak edhe nga efektet negative te shkaktuara nga
Windows Pack SP 1 dhe SP1 a ashtu si dhe nga vete IE 6 ose 7 update.

14. Ngecja e kompjuterit mund te shkaktohet edhe nga pjese te kompjuterit hardwera qe nuk jane shume kompatibel me tipin e kompjuterit qe keni dhe sistemin e operimit si psh Video Kartat Sistemet dixhital kamera ose video.

15. Mbinxehja e procesorit. Mund te kete edhe shume shkaqe te tjera dhe sic del gjetja e shkakutse kush e ngec kompjuterin eshte e veshtire dhe kerkon shume kohe ti kontrollosh nje nga nje.

Si konkluzion menyra me e shpejte per te identifikuar shkakun pa u hallakatur shume eshte te behen shume pak klikime mausi pasi te jete bllokuar kompjuteri fike rindize dhe ndiq kete rruge right klick my compjuter select manage klick event viewer ketu shiko te lista per shenjen e kuqe anash ose te verdhe right klik te rreshti selekt properties aty te del edhe shkaku se cili aplikacion ta ka shkaktuar ngrirjen e kompjuterit kopjon tekstin dhe numrin e event Id dhe ben nje kerkim ne google ose poston ne forumin katolik edhe e fundit ndodh ne ca raste qe kompjuteri bllokohet sa hyn ne java chat.E verteta eshte qe ky bllokim i kompjuterit nuk eshte per faj te Java Chat programit.Nje rast te tille qe kam pasur kohet e fundit me vinte nga nje program i instaluar music match jukebox kurse nje rast tjeter me shkaktohej nga nje servis COM 3+ applikation dhe kjo shkaktohej nga windows messenger servise qe duhej bere disable.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Pse ngec kompjuteri? Disa shkaqe....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ..:: INFORMATIKA ::.. :: Tutorials & Mesime-
Kėrce tek: